en-Outplacement: Vyhazov jako od Clooneyho?
Propouštění zaměstnanců je často emotivní proces, na jehož konci vyvstává spoustu otázek. A ruku na srdce ne každý, jindy schopný manažer, se dokáže se zaměstnancem rozloučit správně, ať už je důvod jeho odchodu jakýkoliv. Snad právě proto se George Clooney stal splněným snem mnohých manažerek a manažerů. Nejen pro svůj vzhled, charisma či humor (o kterém se tak nějak samozřejmě všichni domníváme, že jím zkrátka oplývá), nýbrž pro ztělesnění jakéhosi externího HR hrdiny, který se zjeví, když ho nejvíce potřebujete, a tzv. "vyhazov" zvládne za vás. Případný pláč, křik či létající nábytek schytá s grácií a zase velkolepě odletí. Už víte, o čem je řeč? Přesně tak. Ve filmu Lítám v tom (v originále Up in the air) lítá George Clooney jako Ryan Bingham po celých státech a automatizovaně rozdává jednoho padáka za druhým.
Jak to tedy je s těmi ukradenými
sešívačkami a jak vlastně probíhá propouštění zaměstnanců s externí
pomocí? Od naší reality je samozřejmě filmové pojetí na míle vzdáleno a mnohé
modelové situace jsou přitažené za vlasy. Díky Clooneymu ale odpovídáme na
otázky týkající se Outplacement poměrně pravidelně a za to jsme rádi. Tak
třeba;
"Takže vyhazujete lidi?" Ne. Lidi nevyhazujeme. Propouštěcí rozhovory obvykle realizuje sám zaměstnavatel. Často ale připravujeme manažery či interní HR na to, jak takový propouštěcí rozhovor správně vést, na co se připravit a jak dále pracovat s týmem, který personálními změnami prochází. Pokud je to žádoucí, můžeme se účastnit také samotných propouštěcích rozhovorů, kde jsme spíše v roli facilitátora náročné komunikace či psychické opory.
"Vyřešíte za nás všechny papíry?" Nevyřešíme. Můžeme vám pomoci naplánovat strategii snižování stavu zaměstnanců, umíme zefektivnit celý proces off-boardingu a zodpovědět i většinu právních dotazů týkající se rozvázání pracovní smlouvy. Podpisy jsou ale na vás a ty ztracené sešívačky taky.
"What else?" Kupodivu tohle není všechno. Proces Outplacement je opravdu komplexní řešení, které šijeme na míru klientovi tak, abychom pomohli oběma stranám rozloučit se co možná nejlépe.
Na straně zaměstnance to obvykle znamená vedení externího exit interview, čímž umožňujeme předat upřímnou a otevřenou zpětnou vazbu, dále individuální koučink, který zejména v případě zásadních a nečekaných personálních změn umožňuje si ztrátu zaměstnání vnitřně zpracovat, vyrovnat se s negativními emocemi a soustředit se na budoucí kroky. A v neposlední řadě potom kariérní poradenství, které je nenahraditelným benefitem při navigování dalších profesních kroků, ať už jde o aktualizaci životopisu dle aktuálních trendů na trhu, konzultace týkajících se konkrétních pracovních nabídek a samozřejmě také případnou přípravu na nadcházející plejádu přijímacích pohovorů.
Firma z pozice bývalého zaměstnavatele externím procesem Outplacement získává zejména výjimečnou příležitost jinak nepříjemné rozvázání pracovního poměru proměnit v příjemný závěrečný krok spolupráce. Ulehčí svým manažerům i stávajícím týmům a vysílá jasný signál o tom, jak si svých zaměstnanců váží. Tím pochopitelně posiluje svůj brand zaměstnavatele a upevňuje svou pozici na trhu.
Ať už s externistou nebo po vlastní
ose, mějme na paměti, že profesní změna představuje pro mnoho lidí velmi
psychicky náročné období, ve kterém je podpora ze strany zaměstnavatele velmi
potřebná. Vyvarujme se proto naučeným větám z příručky typu: "Věřte mi, že
každý, kdo někdy vybudoval impérium nebo změnil svět, seděl na vašem místě." Zkusme
být v této situaci stejně profesionální a autentičtí jako v ostatních
oblastech naší profese.
Bára Kempeová