hu-BLOG: Co nás koledy mohou naučit o digitálním detoxu?
Studie ukazují, že průměrný člověk, říkejme mu třeba Karel, stráví na svém telefonu 3 hodiny a 15 minut denně. Jeden z 5 Karlů potom dokonce více než 4,5 hodiny. Jen tak pro představu za tu dobu může stejný hypotetický Karel uběhnout třeba 35 km v mírném poklusu, přečíst 160 stránek knihy, uvařit poctivou svíčkovou, naučit se základy jednoduchého programovací jazyka, nebo dojet autem z Prahy do Brna. A to už je nějaká doba. Že nejste Karel?
Tak si to pojďme říct na rovinu. Kolik z nás kouká do svítících obrazovek celou cestu MHD, chodí se svým chytrým telefonem na záchod nebo dokonce projíždí sociální sítě těsně před spaním. Přestože dnes už všichni víme, jaká jsou nebezpečí a negativní dopady nadbytečného užívání telefonů, tabletů, počítačů a ostatních vymožeností, rádi na to v běhu každodennosti zapomínáme. A tak si dál dobrovolně kazíme zrak, způsobujeme bolest zad a krční páteře, ničíme klidný spánek. Na úkor Instagramových storýček odsouváme zajímavé konverzace s našimi blízkými na druhou kolej a dobrovolně nabíháme depresím a úzkostem. Vedle toho už je snížená produktivita a motivace opravdu jen drobností.
Ať se nám to líbí nebo ne, nadužívání telefonů a specificky sociálních sítí je skutečnou závislostí dnešní většinové populace a jen málokdo zvládne čas strávený online spolehlivě ukočírovat.
Pokud se teď mírně ošíváte, protože se to týká i vás, přestaňte hledat výmluvy a využijte vánočních svátků a kvalitně stráveného času s rodinou k tomu, se opravdu odpojit od naší online reality. Vyzkoušejte DIGITÁLNÍ DETOX a dejte si pauzu od používání vašich elektronických zařízení.
Že nevíte, jak na to? Odhalili jsme pro vás moudro českých vánočních koled, které vám s tím pomohou:
Štěstí, zdraví, pokoj svatý
Jak mít svatý pokoj? V první řadě se rozhodněte pro konkrétní dobu určitou (ideální bude rozmezí 3–7 dnů, podle toho, na co se cítíte) a svůj telefon odsuňte někam, kde na něj nebudete mimoděk koukat. Nebojte, svět se točit nepřestane. Vaší blízcí si vás na Štědrý den najdou a ti ostatní to bez vás během vánočních svátků jistě vydrží. Jednoduchý krok směrem k osobnímu zdraví i rodinnému štěstí.
Tichá noc
Pokud si netroufáte mít na noc "natvrdo" vypnutý telefon, ujistěte se alespoň, že skutečně vypnete všechny notifikace. Zejména upozornění na sítích, ale nezapomeňte ztlumit také ostatní chytré aplikace, které na vás vyskakují ve dne, v noci. Nebojte se ani telefon přepnout do tichého režimu. Pozor, pokud chcete opravdu tichou noc, telefonický koutek, kam si mobil odložíte, si zařiďte daleko od postele, ideálně vůbec ne v ložnici. Před spaním jdou dělat i mnohem lepší věci (třeba číst knihu nebo luštit sudoku, že?) a vyhnete se tomu, že pracovní e-maily budou první a poslední, na co během dne koukáte. Na budík se nevymlouvejte, klidně se vraťte zpátky do minulosti. Váš interiérový designér to ocení.
Nesem Vám noviny
Ještě se tváříte, že do telefonu koukáte 3 hodiny denně, protože čtete zprávy? Ale prosím vás. Pokud nechcete ztratit kontakt se světem, vyberte si jedno spolehlivé medium či zdroj informací, kde se dozvíte to nejdůležitější. Anebo víte co? Klidně to na pár dnů vypusťte všechno, on se svět otáčet nepřestane a uvidíte, že vám bez černých kronik bude líp. A pokud opravdu potřebujete zůstat v obraze, tak si zkrátka ráno vyběhněte do trafiky pro noviny. Cestou můžete vzít pár čerstvých rohlíčků a rodina vám jistě poděkuje.
P.S. Reddit ani Twitter nejsou zpravodajské kanály.
Štědrej večer nastal
Představa týdenního detoxu vás děsí? Máte pocit, že váš Štědrý den nebude stát za to, pokud neobohatíte svou sociální bublinu, alespoň jednou fotkou vanilkových rohlíčků nebo ozdobeného stromečku? Potřebujete vědět, co dělá o Vánocích Karel? Chcete aspoň jedno pěkný selfíčko se svařáčkem na vánočním trhu? To je první signál, že závislost na sítích se vás skutečně týká a tenhle článek byste neměli brát na lehkou váhu. Takže se chyťte za nos, vraťte se k prvnímu odstavci a přečtěte si to ještě jednou (za nos se doopravdy držet nemusíte).
Tereza Maisnerová