BLOG: Jak zatočit s trudomyslností?

07.11.2023

Vyrovnat se s nástupem zimního období bývá pro některé z nás oříšek a ne zrovna ten pro Popelku. Ze statistik vyplývá, že právě období nastupujícího podzimu/zimy přispívá k většímu počtu rozvíjení depresí. Vlivy jako úbytek světla, nástup nižších venkovních teplot a vyšších teplot na teploměru u nás a našich dětí, tak trochu hází vidle do udržování společenských kontaktů, a to vše vede k trudomyslnosti

Léto bylo pro většinu z nás obdobím, které se vyznačovalo větší aktivitou, pobytem venku na slunci, sportováním, výlety a spoustou zážitků. Změna sezóny nás chtě nechtě tak trochu zastaví, ale to nemusí být nutně špatné. Pokud se budeme snažit na věci dívat pozitivně, můžeme v období zimních měsíců pracovat na věcech, na které jsme v létě neměli čas nebo chuť a nyní je prostor se do nich ponořit.

Je dobré inspirovat se od úspěšnějších a kultivovat to, co dobře funguje. Dánové jsou dle výzkumů jedni z nejšťastnějších národů na světě. Pro radování se z maličkostí a vytváření příjemné atmosféry mají dokonce speciální slovo, které myslím již všichni dobře známe – Hygge. 

Hygge je součástí dánské kultury a vyjadřuje pohodový přístup k bydlení a hledání krásna ve všem dostupném kolem nás.

Zde je prostor pro kreativitu. Malé osobní doporučení ode mě je vytvoření speciálního seznamu nápadů, jak si toto období zpříjemnit. Můžete si nápady zapsat do hezkého bloku nebo do poznámek v mobilu, to je jen na vašem uvážení.

  • Zajděte si do hezkého knihkupectví a kupte si knihu. Tím si zpříjemníte den a jistě se brzy dostaví i pocit těšení se na tuto večerní kratochvíli.
  • Zapalte si vonnou svíčku, dejte si kvalitní a dobrý čaj a napusťte si horkou vanu.
  • Uvařte si dobrou večeři a vychutnejte si sklenku dobrého vína (zde opatrně).
  • Zorganizujte herní nebo filmový večer s přáteli.
  • Konečně uspořádejte všechny fotky do alba a upečte si k tomu něco dobrého.
  • Můžete se taky zaměřit na svůj osobní rozvoj a práci na sobě.
  • Posilněte svou imunitu dobrou stravou a vitamíny. Pobyt venku je také velmi žádoucí.

Pokračování nechám na vás, ale není toho málo.


Zimní měsíce nemusí být nutně depresivním čekáním na jaro, je to pouze o nastavení naší mysli a priorit. Pokud bude naším pozitivním cílem využít tento čas jako možnost k usebraní se, bude pak příchod jara harmonickým pokračováním střídání ročních období, jejichž důležitost je často opomíjena. Změny jsou dobré a pokud k nim budeme přistupovat pozitivně, máme možnost změnit i naše nahlížení na toto těžší období roku.


Bára Kempeová