Proč se vyplatí outsourcovat interního trenéra?

06.06.2024

"Learning and Development" je často označováno za nejhezčí část práce s lidmi, kterou ve firmách můžeme zastávat. A proč taky ne? Vaším úkolem je rozvíjet kolegy a kolegyně a neustále hledat nové cesty, jak jim pomoci se vzdělávat a posouvat dál. Ušlechtilá práce, díky které máte možnost změnit myšlení napříč firmou, a ještě k tomu pomáhat budovat dovednosti a znalosti potřebné k dosažení firemních cílů.

Jenže realita je často taková, že firemní rozvoj a vzdělávání (LnD) je na pomyslném dnu "budgetu", neboť se z hlediska priorit jeví spíše jako náklad než investice. A ono se není čemu divit. Vybudovat kvalitu trvá a stejně jako tým vývojářů je schopen měsíce či roky budovat ten správný produkt, nastavit funkční vzdělávací systém v organizaci je běh na dlouhou trať.

Pokud jste velitel, CEO, ředitel, šaman či prostě šéf, nejspíš budete vždy upřednostňovat náklad na nábor vývojáře, obchodníka nebo marketéra spíš než na interního trenéra nebo LnD Specialistu. O to víc v současném tržním stavu, kdy se firmy zabývají primárně optimalizací nákladů a vyhodnocování návratnosti investic. Náklady spojené s náborem nového trenéra jsou luxus, který si může dovolit jen minimum organizací.

A právě proto jsem s UpGrow přišli s myšlenkou outsourcovat služby interního trenéra. Když se nad tím zamyslíte, je to logický krok, který mnoha firmám vyřeší problém s personálním nákladem, chybějící expertízou a časovou flexibilitou. Dnes si může firma outsourcovat recruitera, účetní či obchodníka.

Tak proč to nezkusit i s trenérem?

Training Process Outsourcing (TPO)

Training Process Outsourcing je služba, jejímž cílem je poskytnout společnostem přístup ke zkušeným školitelům na základě konkrétního projektu, velikosti rozpočtu, či specifických zkušeností a znalostí. Oproti náboru nového člena týmu do zaměstnaneckého stavu umožňuje TPO organizacím využít možnost odborných trenérů bez dlouhodobého závazku, pouze na rozsah práce daný projektem či formou spolupráce. Tato flexibilita dovoluje firmám škálovat své školicí iniciativy podle svých specifických potřeb a rozpočtových omezení.

Hlavní výhody TPO:

  • Odbornost: S TPO získávají společnosti přístup ke školitelům se specializovanými odbornými znalostmi v různých oblastech, jako jsou například soft skills, týmový či manažerský rozvoj a projektové řízení ve vzdělávání.

  • Flexibilita: V závislosti na preferencích a požadavcích firem nabízí TPO flexibilitu, kdy trenéra či specialistu využívá pouze na projekty a aktivity, na které je reálně potřebuje.

  • Nákladová efektivita: Díky outsourcingu mohou společnosti ušetřit režijní náklady spojené s náborem a udržováním interních školitelů, což z TPO činí nákladově efektivní řešení. Platím za to, co dostanu.

  • Řešení na míru: Každá zakázka TPO je přizpůsobena konkrétním potřebám organizace, což zajišťuje, že školicí programy odpovídají obchodním cílům a rozvojovým cílům organizace.

  • Průběžná podpora: UpGrow poskytuje průběžnou podporu po celou dobu trvání zapojení do projektu TPO a nabízí poradenství, zdroje a odborné znalosti pro celou oblast firemního rozvoje.


Rozhovor s klientem: Heureka Group

Protože není lepší popis služby než reálné zkušenosti našich klientů, poprosil jsem Evu z Heureka Group, aby se mnou udělala krátký rozhovor a přiblížila nám své zkušenosti s tímto typem spolupráce. Osobně pracuji jako UpGrow outsourcovaný trenér pro Heureka Group od začátku letošního roku a ve firmě trávím dva dny v týdnu. Eva je můj klient a zadavatel celé spolupráce. 

David: Evo, díky, že sis na mě dnes udělala čas. Můžeš nám přiblížit svoji roli v Heureka Group?

Eva: Určitě, v Heureka Group vedu tým HRBPs a zastřešuji celé LnD.

David: Jak vzniklo rozhodnutí, že potřebujete interního trenéra?

Eva: Mám ráda, když je vzdělávání co nejvíce napojené na business cíle firmy. Dále je pro mě důležité, abychom na vzdělávání nenahlíželi jen jako na školení nebo trénink. Jsem zastáncem různých formátů a ráda je kombinuji. Také je pro mě důležité, aby vzdělávání neskončilo školením nebo tréninkem, protože tam vlastně teprve začíná. A na tohle všechno si myslím, že je interní trenér daleko efektivnějším řešením než ten externí.

David: Proč si se rozhodla outsourcovat roli interního trenéra na místo full time zaměstnance?

Eva: Na začátku mě inspiroval šéf HR jiné (ale nám podobné) firmy, kde outsourcovaný interní trenér velmi dobře funguje. Ta myšlenka mě zaujala, přišlo mi, že přináší samé výhody - velmi dobré navnímání potřeb firmy a zároveň přehled a expertízu z trhu.

David: Jaká byla Tvá očekávání ohledně outsourcingu této role?

Eva: Náš interní trenér David (autor) k nám naskočil v krátkém čase a okamžitě začal dodávat kvalitní vzdělávací formáty podporující naše klíčové projekty. To byla moje očekávání a splnila se na 100 %.

David: Proč jsi se rozhodla právě pro spolupráci s UpGrow?

Eva: Při výběru interního trenéra jsem se rozhodli jít cestou klasického výběrového řízení. David byl pro nás nejlepší fit.

David: Měla jsi před navázáním spolupráce nějaké počáteční obavy?

Eva: Ano, byla to pro mě první zkušenost a ze začátku jsem se bála, jak si David zvládne uřídit čas mezi dalšími aktivitami v UpGrow a Heurekou. Zároveň jsem si nebyla jistá, jestli se my zvládneme přizpůsobit jeho omezené kapacitě, kterou pro nás má. Spolupráci jsme si nastavili co nejvíce transparentně a zatím vše funguje dobře.

David: Jakým způsobem spolupráce s externím školitelem ovlivnila Tvojí roli?

Eva: Mě se hlavně hodně ulevilo, protože jsem na něj mohla delegovat spoustu aktivit. Zároveň mě baví, že se při naši debatách inspirujeme navzájem.

David: Jaké výhody podle Tebe plynou z outsourcingu interního školitele?

Eva: Největší výhodou je pro mě to, že David rozumí našim potřebám a dokáže na ně dobře a samostatně reagovat, aniž bych já musela trávit čas například briefováním externího školitele. Zároveň má dobrý přehled o trhu a sbírá best practices i z jiných firem – z těch se pak můžeme v Heurece inspirovat. Taky si troufám říct, že interní trenér nás přivedl k tomu, že daleko častěji než dříve experimentujeme a zkoušíme nové formáty, vymýšlíme nové programy, chceme více šlápnout do follow up aktivit, abychom zvýšili efektivitu vzdělávání.

David: Jakou radu bys na základě svých zkušeností s UpGrow dala ostatním společnostem, které uvažují o podobném outsourcingovém řešení?

Eva: Kromě Davidovi omezené kapacity zatím nevidím žádnou nevýhodu. Takže nebát se a jít do toho :-)

Outsourcovat své vzdělávací potřeby na externího trenéra nabízí transformativní přístup ke vzdělávání a rozvoji. To vše bez nutnosti nabírat nového zaměstnance a řešit tak vysoké a neflexibilní personální náklady. TPO je perfektní volba pro firmy, které chtějí investovat do svých lidí a dočasně k sobě přibrat profesionála, který jim pomůže vytvořit a dodat rozvojový program na míru. Bez zbytečných administrativních překážek a se zkušenostmi napříč trhem. K tomu podpora a známka kvality ze strany UpGrow. Tak co, jdete do toho s námi?