BLOGNa velikosti záleží!

07.02.2024

+ Bonusový L&D checklist v ČJ i AJ ke stažení pod článkem

Často říkám, že LD není jen o odškrtávání políček. Tentokrát jsem si však pár bodů k odškrtnutí přeci jen připravila. Proč?

Leden jsem jako obvykle trávila hlavně balančními rozhovory s klienty, kteří vyhodnocují, co se jim v minulém roce podařilo a hlavně, na čem potřebují v roce 2024 zapracovat. A samozřejmě, co jim budget na vzdělávání a rozvoj dovolí. Není překvapením, že na většině LD "wish-listech" hodně důležitých věcí chybí a naopak, nemálo nerealistických přání přebývá. Myslím, že je to hlavně tím, že v našich končinách bohužel stále LD strategie patří do kategorie "až na to budou čas a peníze, budeme se tím zabývat". Praxe však celkem jasně ukazuje, že dokud se na vzdělávání díváme pouze jako na pěkný benefit, pak investice času a peněz viditelné benefity bohužel vždycky převáží. Naopak, pokud si uvědomujeme strategický význam rozvoje lidí a jeho roli v růstu celého businessu, pak jsme schopni související investice plánovat tak, aby se nám neomylně vracely. A co je klíčovým aspektem takového strategického plánování? Zejména velikost týmu a rychlost růstu celé organizace. Co to znamená v praxi? 

Jednoduše řečeno, týmy různé velikosti potřebují různé věci.

Je pravdou, že firma o 20 lidech skutečně nepotřebuje elaborovaný systém komplexního vzdělávání. Ano, to říkám jako dodavatel a věřím, že většina z vás souhlasí. To ovšem také neznamená, že těchto 20 lidí nepotřebujeme rozvíjet vůbec. A pozor, často oblíbený individuální budget, který může každý zaměstnanec využít zcela dle vlastního uvážení nám toto příliš neřeší. Ve většině případů nám totiž kompetence týmu neporostou stejným tempem jako jeho velikost, a tedy i businessová potřeba. Již od začátku je proto třeba začít o investici do vzdělávání uvažovat chytře: Co potřebujeme dnes? Co budeme potřebovat za rok? Co budeme potřebovat za 5 let a jak toho můžeme dosáhnout co nejefektivněji?

Pokud jste dnes zodpovědný za LD ve firmě o 500 lidech a letos se poprvé plánujete podívat na zoubek vzdělávání leadershipu, vězte, že budete muset vynaložit mnohonásobně více úsilí, času i zdrojů a dopad vašeho snažení bude stále podstatně méně efektivní, než by byl, kdybyste začali tam, kde vám reálná vzdělávací potřeba vznikla.

Jasně, lepší pozdě nežli později. Ale přiznejme si, ještě lepší je včas. Takže, pokud si na svoje LD priority chcete trochu posvítit a udělat si drobný benchmark toho, v jaké fázi růstu vašeho businessu je fajn pustit se do klíčových rozvojových aktivit, stáhněte si náš krátký checklist, ve kterém najdete moje doporučení 5 klíčových LD milníků pro firmy v jednotlivých fázích růstu.


Tereza Maisnerová